Avaleht
Tooted-teenused
Roigasaed
Lattaed
Varbaed
Väravad
Mööbel
Materjal
Kasulik info
Ajalugu - aed, tara
Roigasaed
Lattaed
Varbaed
Kasulikke nõuandeid
Artiklid ja lingid
Kontakt
 
     
     
 
Materjal
Kuidas ehitada
 
     

 

 
       
 

Püstandaed ehk ka roigasaed (kurendisaed, korendusaed, tarasaed, ristteivasaed, soeselgaed, antsaed, sõõruaed, õrsaed – uuem väljend ja kasutatakse Otepää kandis). Vitstega ühendatud teibapaaride vahele asetatakse kaldu hirred ehk roikad. See aiatüüp on tuntud kogu Põhja- Euroopa metsavööndis. Püstandaed ümbritses vanasti põlde ja heinamaid, oli vastupidav, kerge parandada ja hea kaitse kariloomade vastu. Püstandaia lihtsam variant on n.n. soeselgaed (antsaed, sõõruaed) - roikad najatati ristatud teibapaaridele.
Püstandaed oli Eestis üldine 20. sajandi alguseni, siis asendati see maja juures lippaia ning põllu- ja heinamaal okastraadiga.
Tänapäeval ei täida roigasaed enam samu funktsioone, enamasti on tara ainus ülesanne märkida krundi piire. Kui kõigist praegustest võimalustest valitakse oma õue piirdeks traditsiooniline puidust tara, on põhjus eelkõige stiililist laadi. Roigasaeda sobib kasutada kaasajal lisaks stiililisele eesmärgile ka õueala piiramiseks, mis peab takistama koduloomade välja minemist. Selleks puhuks sobib tihe roigasaed. Esteetilise ja õhulise eesmärgi saavutamiseks on sobilikud ka pooltihedad ja hõredad roigasaiad .

Tihe roigasaed:

Pilt I

Pilt II

Pilt III

Pilt IV

Pilt V

Pilt VI

Pilt VII

Pilt VIII

Joonis I

Joonis II

Keskmise tihedusega roigasaed:

Pilt I

Pilt II

Pilt III

Joonis I

Hõre roigasaed:

Joonis I

Joonis II